Україні потрібно бути готовою до претензій від кожної сусідньої держави

04.09.2017 16:17

Польща готує історичний контрнаступ. Чого чекати Україні?

Листопад — святковий місяць у наших західних і східних сусідів. У Москві 7 листопада цього року святкуватимуть 100-річчя Жовтневого перевороту, що стався після Лютневої революції 1917 року. У Варшаві наступного, 2018 року 11 листопада відзначатимуть Національне свято незалежності своєї держави. Цю дату було обрано завдяки збігу подій у Польщі з кінцем Першої світової війни. 11 листопада 1918 року між Антантою і Німеччиною у французькій Пікардії неподалік міста Компьень було підписано першу угоду про припинення військових дій, що закінчилися пізніше Версальським договором. Того ж дня главою Польщі став маршал Юзеф Пілсудський і було сформовано перший демократичний уряд. Святкування цього дня було відновлено в 1989 році, за два роки до розвалу Радянського Союзу.

Починаючи з 2010 року у Варшаві щорічно цього дня відбувається Марш незалежності. У перший рік в ньому взяли участь 3 тис. осіб, три роки по тому — 100 тис. Підготовка до листопадових свят йде заздалегідь, розробляється ідеологія і символіка урочистостей. У серпні цього року звернули на себе увагу дві ініціативи — створення до сторіччя нового дизайну польського паспорта та переосмислення підсумків Другої світової війни.

Польська влада розмірковує над тим, щоби почати вимагати від Німеччини виплат репарації у зв'язку зі втратами в останній світовій бойні. Таку можливість вивчає комісія польського парламенту. Адже в серпневі дні 1944 року розпочалося Варшавське повстання, внаслідок якого загинуло 200 тис. поляків.

Лідер партії «Право і справедливість» Ярослав Качиньський заявив, що Польща готується до «історичного контрнаступу». За словами депутата цієї правлячої партії Аркадіуша Муларчика, контрнаступальне рішення може бути ухвалено у п'ятницю, 11 серпня. Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич також заявив, що німці мають «заплатити за ті жахливі збитки, які були причинені польському народові».

Німеччина виплатила мільярди євро компенсацій за злочини нацизму. Здебільшого — євреям, яким вдалося вижити. Польща під тиском СРСР у 50-ті роки відмовилася від вимоги таких компенсацій. Мацеревич заявив, що тодішня Польща була «маріонеткою Радянського Союзу», тому її рішення не є легітимним.

Соціологічна компанія Ipsos 8–9 серпня провела опитування. На запитання «Як ви гадаєте, чи повинні німці заплатити Польщі компенсацію за злочини геноциду, вчинені ними проти польської нації під час Другої світової війни?» більшість поляків — 68% — відповіли позитивно.

10 серпня міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський пов'язав відсутність «серйозного діалогу» з Німеччиною з питання репарацій з позицією минулого уряду республіки, очолюваного нинішнім главою Ради ЄС Дональдом Туском, який вважав себе зобов'язаним Берліну за членство в ЄС і НАТО.

Тепер же Польща стає на шлях Греції, яка протягом останніх років неодноразово піднімає тему виплат Німеччиною за злочини нацизму, оцінюючи їх розмір в різні суми — від 270 до 330 млрд євро. У Берліні спокійно і впевнено називають це абсурдом, зазначаючи, що питання репарацій юридично давно врегульоване.

Однак повернімося до нового дизайну польських паспортів, який викликав подив у Києві та Вільнюсі. Поляки показали 13 сторінок документа. На одній з них планують розмістити зображення Святих воріт у Вільнюсі (відомих як Ворота Світанку або Остра брама), ще на одній — зображення Меморіалу орлят на території Личаківського кладовища у Львові. Там знайшли останній притулок поляки, які брали участь у бойових діях проти Західно-Української народної республіки в 1918–1920 роках. «Орлятами» називалися члени польських скаутських організацій, які брали активну участь у бойових діях проти українців під час «битви за Львів» у 1918 році.

Назад

Контакт

IF.LIVE

© 2016 Усі права захищені.

cтворити безкоштовний сайтWebnode