Сучасний український мобільний мінометний комплекс набирає популярності серед військових фахівців

19.09.2017 11:23

Державне підприємство «Укроборонсервіс» готує до відомчих випробувань новий вітчизняний зразок озброєння – мобільний мінометний комплекс, який поки носить досить суху назву UKR-MMС. Вперше концепцію самохідного міномета на базі бронеавтомобіля «Барс-8» «Укроборонсервіс» продемонстрував ще роки тому. Сьогодні у держпідприємства з’явився закордонний партнер. Нова розробка – з’єднання досвіду і практики фахівців двох структур – ДП «Укроборонсервісу» та іспанської компанії Everis Aeroespacial у Defensa S.L.U. Про деталі проекту агентству Defense Express розповів заступник генерального директора ДП «« Укроборонсервіс »Денис Шарапов.

– Денис Олександрович, що представляє собою новий мінометний комплекс?

– Роботи в цьому напрямку підприємство веде давно, і попередні результати були представлені ще в 2016 році на виставці «Зброя та безпека».

Нинішній етап – це автоматизований мобільний мінометний комплекс UKR-MMС, який втілив в собі найбільш ефективні рішення у відповідь на потреби військових з урахуванням сучасних конфліктів. Це відсутність суцільних ліній фронту, підвищення ролі тактичних підрозділяється на полі бою, необхідність боротьби з виявленими цілями в обмежений час. Тому комплекс повинен мати можливості вразити ціль, з високою точністю і в мінімальний час, швидко згорнутися і висунутися на нову позицію для виконання наступного вогневої завдання. Все це реалізовано в автоматизованому мобільному мінометний комплексі UKR-MMС, який, як і його прототип розміщується на мобільній броньованій платформі «Барс-8». Мобільність, точність, інтуїтивність управління, модульність побудови – все це втілено в UKR-MMС.

– Яка структура і основні тактичні можливості комплексу?

– Ми створювали UKR-MMС, в першу чергу, як високоточний засіб вогневої підтримки мотопіхотних підрозділів рівня рота-батальйон. Основними складовими елементами мобільного мінометного комплексу є система управління вогнем, апаратура управління, механізм приведення в бойове положення і наведення міномета, безпосередньо сам міномет – точніше, його ствол. Все це, включаючи боєкомплект, розміщується на бойовій машині, яка здатна самостійно виконувати бойові завдання.

Бойова машина оснащена автоматизованою цифровою системою управління вогнем. Для наведення використовуються механізми і приводи, керовані СУО. Час готовності до стрільби з похідного положення – 35 секунд. Час переведення з бойового положення в похідне – не більше 25 секунд. Максимальна дальність стрільби зі штатного міномета 2Б11 при використанні штатних боєприпасів – до 7,2 км. Досвідчений розрахунок може забезпечити скорострільність до 12 пострілів в хвилину. В укладаннях боєкомплекту броньованої машини поміщається до 60 мін. Екіпаж бойової машини складається з трьох осіб, один з яких – механік водій.

Але, природно, найбільш ефективно використовувати мобільні міномети в складі мінометної батареї, де забезпечується весь цикл бойового управління – починаючи від виявлення цілі.

– Як вирішені завдання з автоматизації управління зброєю?

– Швидкість застосування і точність влучення в ціль досягається технічними і програмними рішеннями. Комплекс оснащений комп’ютеризованою системою управління вогнем. Розрахунок на дисплеї бачить потенційні цілі, причому ця інформація може надаватися з зовнішнього джерела. Наведення виконується автоматично з використанням комп’ютеризованого пристрою наведення. Таблиці для стрільби, дані від геоінформаційної системи і дані про цілі зберігаються в комп’ютері СУО кожної бойової машини, які обладнані датчиками GPS, орієнтації і піднесення, а також метеостанцією.

При виході на вогневу позицію і зупинці бойової машини забезпечується її автоматична топографічна і курсова прив’язка, приведення системи в бойове положення; автоматичний розрахунок установок для стрільби; наведення міномета на ціль; відновлення параметрів наведення ствола після пострілу; коригування вогню за даними, отриманими від коригувальника або оператора безпілотного авіаційного комплексу. Після чого окремий розрахунок або взвод швидко залишає позицію для запобігання ураження вогнем у відповідь.

Для управління комплексом розроблений продуманий і простий програмний інтерфейс. Грубо кажучи, більшість операцій здійснюються натисненням однієї кнопки. Простота пристрою і доступність органів управління скорочує час на навчання розрахунку комплексу, що важливо в наших умовах. Не менш важливо і те, що автоматизована система управління вогнем легко інтегрується в системи управління, які є у замовника.

– У вашому комплексі UKR-MMС, в порівнянні з торішньою версією мінометного «Барса-8», застосована зовсім інша конструкція розгортання міномета і конструкція опорної плити. У чому її особливість?

– Механізм приведення в бойове положення і наведення міномета і опорна плита – важливі вузли, які розроблені нашими іспанськими партнерами.

При транспортуванні міномет укладається в горизонтальному положенні, а для стрільби він за допомогою пневматичної системи розгортається назад. Кути горизонтального наведення становлять ± 60 °, вертикального наведення від 45 ° до 90 °, наведення міномета здійснюється за допомогою електромеханічних приводів. Також є резервний режим ручного дублювання, який використовується в разі пошкодження системи в бою. Опорна плита 120-мм міномета, що встановлюється на задній платформі машини, передає сили відкату на грунт. Це авторська розробка наших партнерів і вона має ряд цікавих конструкційних рішень. Після проведення пострілу за допомогою механізму міномет може бути згорнутий і підготовлений до транспортування за кілька секунд.

Механізм приведення в бойове положення і наведення міномета цікавий також тим, що в ньому можуть встановлюватися стволи мінометів калібрів від 81 мм до 120 мм. Але найбільш ефективні міномети калібру 120 мм, як вдалий компроміс між ваговими і габаритними показниками і вогневою міццю.

Конструкція системи дозволяє встановлювати її на шасі вантажопідйомністю від 1,5 тонн без його посилення і значних доопрацювань. Це можуть бути пікапи 4х4, броньовані автомобілі 4х4, вантажні автомобілі, гусеничні і колісні бронетранспортери. Нами розроблено кілька версій таких рішень для експортних замовників.

– Яка оптимальна тактика застосування комплексу?

– Комплексу UKR-MMС під силу вирішення всього спектру бойових завдань в умовах гібридних воєн і локальних конфліктів низької інтенсивності. Комплекс може забезпечити підтримку наступаючих мотопіхотних частин і підрозділів у наступі та обороні, придушити навісним вогнем засоби противника, розташовані за природними або штучними укриттями, підтримати артилерійським вогнем дії рейдових груп, знищувати диверсійно-розвідувальні групи противника, застосовуватися при боротьбі з мобільними терористичними групами.

У Збройних силах України комплекс UKR-MMС, сподіваюся, знайде місце в бойовому порядку Сухопутних військ, високомобільних десантних військ, Силах спеціальних операцій. Також як вітчизняного замовника ми розглядаємо Національну гвардію і Держприкордонслужбу. Але, перш за нас чекають випробування комплексу в умовах українських реалій. Ми провели конференції та наради з військовими, з огляду на їх специфіку завдань. Також було враховано зарубіжний досвід застосування рухливих мінометних комплексів – як в локальних конфліктах, так і при побудові мобільного оборони і захисту державного кордону за допомогою мобільних вогневих груп на базі мінометів з їх інтеграцією в систему розвідки та виявлення.

За підсумками консультацій з військовими нами були розроблені пропозиції щодо штатної структури мінометної батареї на базі комплексу UKR-MMС. Така батарея включає командування, взвод управління і розвідки, два мінометних взводи. Взвод управління і розвідки має відділення розвідки з безпілотним авіаційним комплексом і засобами передового виявлення і відділення розвідки і коректування вогню, оснащеного засобами передового виявлення і передачі даних. Кожен мінометний взвод включає три комплекси UKR-MMС і відділення підвозу боєприпасів. Загальна чисельність батареї – 24 людини. Всього – 11 мобільних машин, з яких 6 – безпосередньо бойовий комплекс UKR-MMС.

– Нещодавно згадка про проект UKR-MMС викликало цілу «купу» публікацій в інтернеті. Особливо після того, як в ряді ЗМІ з’явилися публікації, наприклад, під назвами «ДП« Укроборонсервіс » придбала у іспанської компанії Everis Aeroespacial у Defensa S.L.U. 120-мм самохідний міномет Alakran для створення UKR-MMS ». При цьому оперуючи сканами контрактів з грифом «конфіденційно». Які наслідки?

– Дійсно, в останні дні в інформаційних просторах з’явилося безліч статей, постів і перепис на тему мобільного міномета, точніше мобільного мінометного комплексу і участі в його створенні ДП «Укроборонсервіс». У цьому потоці існує підміна понять, що порушує реальну картину. По-перше, закуплена лише окрема складова система, а не мобільний міномет, і вже тим більше не мобільний мінометний комплекс цілому. По-друге, придбаний спеціально розроблений дослідний зразок системи, відмінний від існуючої системи Alakran. По-третє, заплутане вказання вартісних характеристик у публікації призвело до далекого від реальності, подання про структури ціни мобільного комплексу в цілому.

Згідно Контракту і відповідного оголошення про наміри сказано про закупівлю «системи UKR-MMS» для використання вже в складі комплексу UKR-MMC, який є спільною розробкою і логічним продовженням наших попередніх напрацювань. Тобто, насправді мова йде про придбання конкретної системи, як частини UKR-MMS, а ніяк не про покупку цілого самохідного міномета. Хоча дана система використовує окремі елементи системи управління Alakran, в ній реалізований ряд оригінальних спільних рішень. Система UKR-MMS є лише спільним досвідченим зразком для випробувань і тому поставлена ​​за спеціальною ціною. Також у нас є намір придбати і систему Alakran, на зазначених в оголошенні умовах, але це, на сьогодні тільки наше бажання. Відбудеться ця угода чи ні – питання майбутніх переговорів.

– Чи вплине на їх результат опублікування конфіденційних документів?

– Так, на контракті стоїть позначка «Конфіденційно», і публікація копії такого документа, що належить третім особам – питання етичних і моральних принципів того хто публікує. Але в даному випадку ця історія – зворотний бік нашої часом надмірно прозорої системи закупівель. І в зв’язку з цим окремі процедури системи закупівель можуть нести загрозу для зриву контрактів, важливих для нашої обороноздатності. Те, що в російських ЗМІ, а потім – і у вітчизняних, почали з’являтися твердження, що «… на думку експертів, така техніка може бути ефективна … і здатна посилити бойові можливості ЗСУ …», «… буде затребуваною летальною зброєю …», « система практично невразлива … »і т.д. звичайно, може, зміцнювати нашу впевненість в тому, що з нашими мінометними проектами ми рухаємося в правильному напрямку. Але, як ви знаєте, в найбільш гострий період протистояння на сході України в 2014 р не всі країни поспішали реагувати на наші прохання з поставок тих чи інших систем озброєння й техніки, дотримуючись якогось нейтралітету. Ці ризики сьогодні теж існують. Тому, з урахуванням минулого досвіду, розслаблятися не будемо.

– Коли ми побачимо комплекс «вживу», в новому вигляді?

– Найближчим часом комплекс почне етап відомчих випробувань. Інтерес до нього виявляють всі наші силові відомства. Ми зацікавлені йти їм на зустріч і оснастити нашу армію і інші структури дійсно ефективною зброєю. Також паралельно ведуться переговори з рядом зарубіжних покупців. Широкій публіці комплекс плануємо показати на виставці «Зброя та безпека-2017».

Назад

Контакт

IF.LIVE

© 2016 Усі права захищені.

cтворити безкоштовний сайтWebnode