Методичка Кремля: головні дезінформаційні кампанії проти України
06.03.2019 15:10
Найбільше спекуляцій відбувається на темі окупації Криму, війни на Донбасі і українського партнерства з ЄС
Нещодавно Міністерство інформаційної політики підготувало і видало збірник фейків російської пропаганди під назвою "Біла книга спеціальних інформаційних операцій проти України 2014-2018". Книга структурована у вигляді набору "серіалів" з декількома "сезонами" в кожному, які показують послідовне використання одних і тих самих тем російськими пропагандистами протягом 2014-2018 років.
Таких "серіалів" у виданні описано 10: "Кишеньковий ІДІЛ", "Злочини ЗСУ і Мінські домовленості", "Рейс МН-17: від Карлоса – до російського "Буку", "Невидимі підрозділи західних країн в Україні", "Бій за", "Кримська інформаційна", "В пошуках української", "Міжнародні суди і брехня Кремля", "Україна – "Failed state" і "Шизофренія окупанта: між Зоряном і Шкіряком".
"У цій книзі ми описали десять сценаріїв. Але, за моїми підрахунками, їх понад тридцять. Якісь додаються, якісь тривають, якісь нівелюються", – пояснив заступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін.
Творці книги розповіли, що цей збірник писався для майбутніх поколінь, силових структур, журналістів і всіх, хто так чи інакше стикається з російською пропагандою.
"Це більше, ніж просто книга. Коли ми розуміємо палітру сценаріїв, які нам намагаються нав'язувати, нам не потрібно працювати з кожним конкретним фейком і кожен конкретний фейк розвінчувати, робити фактчекінг щодо кожної новини", – додав Золотухін.
Він також додав, що серйозний фактчекінг (перевірка фактів) вимагає грошей і ресурсів, а якщо знати типові сценарії пропаганди, можна провести перевірку фактів набагато простіше і швидше. Заступник міністра зазначив, що, умовно, на кожен долар, який вкладено в брехні, потрібно вкласти десять доларів, щоб зробити фактчекінг цього брехні. А модель, описана в цій книзі, показує тренди і тенденції, описує десятки фейків, які об'єднані одними і тими ж історіями.
Сайт "Сегодня" розповідає про чотири найпопулярніші фейкові кампанії, які Росія розгортала проти України за останні чотири роки.
"Злочини ЗСУ" і Мінські домовленості
Після початку військових дій на Донбасі в російських ЗМІ та соціальних мережах раз у раз з'являлася інформація про те, що українські військові нібито розстрілюють мирне населення. У таких фейкових новинах українських солдатів називали "карателями" і "фашистами", проводячи паралелі з Другою світовою війною.
У книзі йдеться, що така пропаганда спрямована на демонстрацію росіянам інформації про те, що саме Україна проявляє агресію по відношенню до "російськомовного населення Донбасу".
"Ключовими цільовими аудиторіями для російських спецслужб і медіа, які співпрацюють з ними в контексті висвітлення цього кремлівського наративу, є, насамперед, жителі окупованих регіонів Донецької та Луганської областей, а також Криму; громадяни і жителі Росії; громадяни і політичні еліти західних країн Європи і Америки. Жителі окремих районів Донбасу, де триває збройне протистояння, стали жертвою щоденного російського "промивання мізків", яке повинно було переконати їх в безальтернативності російського вибору, оскільки з української сторони російськомовне населення Донбасу чекають тільки "звірства і насильство". Для внутрішньо-російської аудиторії ці наративи були важливі для легітимізації російської агресії проти України", – написано в "Білій".
Такий меседж, на жаль, був досить дієвим, а розмови про те, що українська армія нібито розстрілює мирне населення, і зараз з'являються в інформаційному просторі РФ. Російські журналісти знімають сюжети і випускають матеріали з жителями окупованих територій, які розповідають страшні історії, "підтверджують" їх пропаганду.
"Російська пропаганда має чітку установку видавати мертвих або покалічених людей в інших конфліктах за приклади звірств, скоєних українськими військовими. Особливо часто в таких матеріалах фігурують діти – для того, щоб викликати більшу ненависть споживача інформації до ЗСУ", – пишеться в книзі.
Такий метод дезінформації особливо часто застосовувався на першому етапі протистояння на Донбасі. У ЗМІ публікувалися фотографії поранених або мертвих людей, які нібито постраждали від українських військових. Подібні фотографії в соцмережах також розміщували з хештегом #savedonbasspeople. Щоправда, пізніше з'ясовувалося, що фотографії, де були нібито зображені постраждалі на Донбасі, насправді зроблені в інших країнах і жодного відношення до збройного конфлікту в Україні не мають.
До того ж, російські чиновники і ЗМІ активно транслювали інформацію про те, що Україна зриває Мінські домовленості і постійно обстрілює "сіру зону". Слова світових лідерів про Мінські домовленості постійно перекручувалися, інформація подавалася в абсолютно іншому світлі.
"На початку вересня 2015 року російські ЗМІ маніпулятивно подали заяву президента Латвії Раймондса Вейоніса про те, що Україна не виконує Мінські домовленості. Насправді, він висловив про сумніви в їх виконанні через те, що їх не дотримуються всі сторони конфлікту, у тому числі бойовики, України і Росія. Також Вейонісу приписали слова про те, що санкції щодо Росії, незрозумілі, адже вона, нібито, не є стороною конфлікту. Але він цього не говорив, а навпаки пояснив, що реакція на агресію почалася з запізненням, через те, що РФ раніше сприймалася як партнер", – наголошується в збірнику.
Як ми бачимо, таких фейків з російської сторони було чимало, більше того, вони продовжують з'являтися. А якщо забити в пошуковик фразу "Україна порушила Мінські домовленості", з'явиться величезна кількість посилань на проросійські ресурси.
Рейс МН17: від Карлоса – до російського "Бука"
У липні 2017 року в небі над Донбасом сталася катастрофа малайзійського Boeing 777 рейсу MH17. Тоді всі 298 осіб, які були на борту, загинули, а сама катастрофа увійшла до десятки наймасштабніших за всю історію авіації.
В ході розслідувань з'ясувалося, що "Боїнг" був збитий пострілом із зенітно-ракетного комплексу "Бук". Після цього російська сторона почала активну інформаційну кампанію, в ході якої розповідала, що літак був збитий українськими військовими.
В інформпросторі також активно тиражувалося версія про те, що українці нібито хотіли збити літак, на якому летів президент Російської Федерації Володимир Путін, але "помилилися". Такі вигадані версії активно підкріплювалися фейковими відео, нашвидкуруч склеєними в найпростіших монтажних редакторах, і такими ж фотографіями.
Російська сторона навіть знімала пропагандистські фільми, в яких нібито викривалась "причетність" України до катастрофи. До слова, практично відразу після катастрофи в мережу потрапили записи розмов бойовиків, які якраз обговорювали, як вони збивали літак. У Росії на ці записи відреагували досить своєрідно.
"Цікаво, що колишній постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін під час засідання Ради безпеки Організації від 21 липня 2014 фактично визнав провину за знищення літака російськими найманцями і їх покровителями з Кремля. Він сказав тоді таке: "Згідно із записами, люди зі сходу (Україна) говорили, що вони збили військовий літак... Якщо вони вважали, що збили військовий літак, це був конфуз. Якщо це був конфуз, це не був акт тероризму", – сказано в книзі від Міністерства інформаційної політики.
Трохи пізніше додалася нова версія, нібито "Боїнг" збили українські військові спільно з американським ЦРУ.
Згідно з останніми звітами міжнародної групи, яка займається розслідуванням катастрофи МН17, було підтверджено, що "Боїнг" збили з ЗРК "БУК", який був завезений на контрольовану бойовиками територію Донбасу безпосередньо з самої Росії.
Бій за Європейський Союз
Після Революції Гідності Росія всіляко намагалася перешкодити євроінтеграції України. У книзі йдеться, що Кремль, зокрема, активно намагався вплинути на хід референдуму в Нідерландах про доцільність ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Для української аудиторії Росія активно видавала меседжі про те, що Європі ми не потрібні, Україну там не чекають, а безвізовий режим обернеться повним крахом. Незважаючи на те, що безвіз Україна отримала і угоду підписала, Кремль продовжує говорити про неможливість вступу нашої країни до Євросоюзу. Російська сторона також запевняла, що в разі підписання Угоди про асоціацію українська економіка просто впаде, адже наша продукція Європі не потрібна.
"Один з найпоширеніших антиєвропейських меседжів російської пропаганди – фейк про те, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС руйнує українську промисловість і ніяк не розвиває вітчизняне сільське господарство.
Відповідна теза була запущена в український інформаційний простір проросійськими силами з метою обґрунтування слів президента РФ Володимира Путіна, що членство України в Митному Союзі дає країні набагато більше переваг, і відмова України вступати до цього об'єднання призведе до деіндустріалізації окремих галузей української економіки", – написано в "Білій книзі".
Ще один метод маніпуляцій – розповіді про те, що ЄС постійно хоче забрати безвіз у України за множинні правопорушення при перетині кордону. Такі меседжі з'являлися і в українських ЗМІ, щоправда, якщо почати перевіряти інформацію, то виявиться, що в Євросоюзі позбавленням безвізу Україні ніхто не погрожував, та й про численні правопорушення не йдеться.
Кримська інформаційна війна
Спекуляції на тему Криму не вщухають досі. Після окупації Кримського півострова російські ЗМІ тиражували інформацію про те, що все населення Криму нібито було тільки радо піти подалі від "фашистської" України.
"Кремль продовжує поширювати фейки про Крим. Переважно вони стосуються того, наскільки позитивно вплинуло на півострів його "приєднання" до Росії, відсутність в українців бажання повертати його і негласної підтримки анексії міжнародною спільнотою – тут, до речі, російська пропаганда активно використовувала офіційні візити представників інших країн", – йдеться в книзі.
Після окупації Криму Кремль заповнив весь інформпростір новинами про те, що населення півострова повністю підтримує Росію і завжди "мріяло" про те, щоб до неї приєднатися. Але, за даними Київського міжнародного інституту соціології, на початок лютого 2014 р. ідею про "приєднання до Росії" в Криму підтримував 41% населення. Соціологи зазначають, що навіть після активної проросійської кампанії підтримка не змогла б зрости більш ніж до 50-60%.
За офіційними даними російської влади, в Криму 16 березня 2014-го "за возз'єднання з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації" нібито проголосували 96,77% учасників "референдуму", за розширення автономії в складі України – 2,51%. А явка нібито становила 83,1% виборцівй.
"За даними Мустафи Джемілєва, лідера кримськотатарського народу Криму, більшість кримських татар бойкотували проведення сепаратистських референдуму. За його інформацією, в референдумі взяли участь лише 32,4% кримчан", – написано в книзі.
А ось зараз Росія максимально намагається довести, що Крим більше ніколи не повернеться до України.
На жаль, фейки від РФ з'являються і поширюються з небаченою швидкістю, а масштабні російські кампанії з дезінформації не зменшують обороти. Для того, щоб не потрапляти на гачки пропагандистів, потрібно ретельно вибирати ресурси для споживання інформації, самостійно проводити фактчекінг сумнівних даних і переглядати офіційні джерела.